تیزهوشان و مدارس نمونه دولتی
دسته بندی محصولات
آخرین محصولات فروشگاه
Book Books Ketab کتاب

روش های نوین آموزش شیمی در مدارس و روش مبتنی بر IT در جهانی شدن آموزش شیمی

روش های نوین آموزش شیمی در مدارس و روش مبتنی بر IT در جهانی شدن آموزش شیمی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان:روش های نوین آموزش شیمی در مدارس و روش مبتنی بر IT در جهانی شدن آموزش شیمی

نوع فایل:ورد قابل ویرایش

تعداد صفحه:97

قیمت:5000 تومان

دانلود و خرید به صورت آنلاین

پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل

به همراه فهرست کامل:چکیده،مقدمه...نتیجه گیری و منابع

فهرست مطالب

عنوان

صفحه

چكيده

5

مقدمه

7

تعریف و شرح

10

کاربرد و زیر شاخه ها

10

شیمی در ایران

12

علم شیمی

13

پیدایش دانش شیمی (Chemistry science)

14

سیر تکامی و رشد

15

طبقه‌بندی علم شیمی

16

ارتباط بین علم شیمی و قرآن

19

جايگاه فناوري اطلاعات در آموزش شيمي

22

مهارتهاي لازم در محيط كار

28

استفاده از رايانه در آموزش و يادگيري شيمي

33

آموزش شيمي در مدارس

36

فلسفه و اهداف جديد ياددهي و يادگيري شيمي

39

ابعاد مختلف سواد  شيمي

41

آموزش شيمي به صورت دو بُعدي

47

آموزش شيمي به صورت سه بُعدي

49

نگرشی نو بر آموزش شیمی

54

توصيف وضعيت موجود و تشخيص مسئله

57

نوآوري و تحول در كلاس درس

72

استفاده از وبلاگ آموزشي در تدريس

77

استفاده از روش فعال ياددهي –  يادگيري مبتني بر ICT

77

نتيجه گيري و پيشنهادات

88

بحث و نتيجه‌گيري

96

منابع:

97

 

 

 

 

 

 

چكيده

علوم تجربی یکی از دانش‌ها و معرفت‌های بشری است که بخش اعظم یافته‌های آن از راه مشاهده و انجام آزمايش به دست می‌آید و ملاک یا معیار درستی آنها، انطباق داشتن با مشاهدات تجربی است. هدف از آموزش علوم تجربی، آموزش پدیده‌هایی است که در زندگی روزانه مشاهده می‌شوند. آموزش علوم تجربي دانش‌آموزان را ترغيب مي‌كند تا توانايي سؤال کردن و يافتن پاسخ در مورد دنياي طبيعي و فيزيکي را کسب نمايند و آنان را با با نحوه‌‌ي کاربرد علوم در زندگي روزانه و شيوه فعاليت دانشمندان در جامعه آشنا نموده و کمک مي‌کند تا در مورد بحث‌‌هاي علمي، تصميم‌گيري و انتخاب موضع، به طور منطقي و عقلاني عمل نمايند.

يكي از حوزه‌هاي فعال و پركاربرد علوم تجربي، علم شيمي است كه به مطالعه تركيب، ساختار و خواص مواد مي‌پردازد. كاربردهاي گسترده‌ي علم شيمي در پزشكي، داروسازي، صنايع غذايي، كشاورزي، آرايشي و بهداشتي، تهيه رنگ، پلاستيك، لاستيك و انواع پوششها، محيط زيست، انرژي و ...، نشان از اهميت زياد اين علم در بهداشت، سلامت، تامين رفاه، رشد اقتصادي و توسعه پايدار جوامع بشري دارد.

در چند دهه اخير، علم شيمي از رشد بسيار زيادي برخوردار بوده و موضوع‌ها و نظريه‌هاي جديدي به اين دانش بشري اضافه شده است.  اهميت روزافزون علم شيمي در زندگي انسان‌ها سبب شده است تا  آموزش مناسب و اثربخش آن به ويژه در برنامه‌ي درسي مدارس از اهميت به سزايي برخوردار گردد.

در دهه‌ي گذشته، معلمان و طراحان برنامه‌هاي درسي شيمي، همواره معتقد بودند كه هدف از آموزش شيمي، آماده‌سازي دانش آموزان براي ورود به دانشگاه نيست؛ بلكه هدف اصلي تربيت شهرونداني است كه داراي «سواد شيمي»[1] باشند. جامعه‌ي امروز به طور فزاينده‌اي تحت تاثير علم و فناوري است، بنابراين علم شيمي بايد آنچنان آموزش داده شود كه ارتباط آن با زندگي، صنعت، فناوري و جامعه مورد تاكيد قرار گيرد و دانش‌آموزان بتوانند آموخته‌هاي خود را در  زندگي مورد استفاده  قرار دهند (بدريان، 1387).

بهره مندي انسان از هوش و استعدادهاي خدادادي، از ديرباز او را بر آن داشته است كه با مشاهده جلوه هاي شگفت انگيز طبيعت، عزمي جزم و انگيزه اي قدرتمند در جهت آگاهي يافتن از دانش و فناوري هاي روز داشته باشد و در راستاي تحقق هر چه بيش تر اهداف علمي آموزشي گام بردارد. امروزه اندوختن معلومات در امر ياددهي يادگيري به تنهايي كافي نيست و نوعي غفلت و بازماندن از كاروان هميشه شتابان علم است. بنابراين استفاده از ابزارها و فناوري هاي جديد در برنامه ريزي آموزشي امري بس ضروري مي باشد. چنان كه، برنامه ريزان و معلمان در تلاشند تا از اين ابزارها براي غنا بخشيدن به روش هاي ياددهي يادگيري بهره جويند و بستري پويا را براي دانش آموزان فراهم آورند.
درس شيمي از دروسي است كه درك مفاهيم آن از ديد دبيران و دانش آموزان دشوار است و معمولاً نگرش مثبت نسبت به آن وجود ندارد. درس شيمي به دليل ويژگي آزمايشگاهي و كاربردي بودن، قابليت بالايي براي ارائه مفاهيم، باشبيه سازي و پويانمايي (انيميشن) رايانه اي دارد. در واقع بسياري از مفاهيم را كه نشان دادن آن ها حتي در آزمايشگاه دشوار يا غيرممكن است، مانند: حركت مولكول هاي گاز، حركت ذرات باردار درون يك محلول، ساختار مولكولي تركيبات، .... را مي توان با شبيه سازي رايانه اي به آساني قابل ارائه كرد. بنابراين بهره گيري از رايانه در كلاس درس موجب افزايش يادگيري و پيشرفت تحصيلي دانش آموزان مي شود. يكي از بارزترين تأثيرات بهره گيري از رايانه، تعامل فراگيران با يكديگر و با معلم است.
البته هنوز در ميان صاحبنظران، در زمينه سودمندي بهره گيري از رايانه در آموزش و يادگيري اختلاف نظرهايي وجود دارد، زيرا برخي از آنان رويكرد به اين مقوله را تنها موجي گذرا
مي دانند و در مورد تأثير عميق و واقعي آن ترديد دارند و برخي ديگر رؤياي مدرسه هوشمند، مدرسه بدون ديوار، مدرسه مجازي و .... در سر مي پرورانند.
در اين طرح اقدام پژوهي سعي بر اين بوده است كه در عصر اطلاعات و ارتباطات با جهاني شدن آموزش شيمي همگام شوم. بنابراين در پي روشي براي تلفيق فناوري هاي نو در امر تدريس بودم. به دليل حساسيت هاي خاص كتاب شيمي2، و وجود مطالب حجيم و سنگين در اين كتاب، تصميم گرفتم كه امسال  اين روش را در كلاس دوم رياضي انجام دهم. لازم به ذكر است اين روش البته با كمي تفاوت سال قبل در كلاس اول انجام شد كه نتيجه خوبي داشت. در انجام اين طرح مشكلات بسياري سر راهم بود كه با ترفندهاي مختلف آن ها را از سر راه خود برداشتم و جو مناسبي را در كلاس به وجود آوردم. مشكل عمده اي كه داشتم اين بود كه روش هاي تدريس سنتي بخصوص در درس شيمي بيشتر از هر روش ديگري مورد قبول همگان بود، درنتيجه مي بايست روش سنتي را با فناوري هاي نو و از جمله IT و ICT ادغام مي كردم. با در نظر گرفتن شرايط حاكم بر مدرسه محتاطانه عمل نمودم. دانش آموزان را بدون آن كه متوجه شوند آهسته آهسته درگير فناوري هاي نو از جمله IT كردم. نتيجه كاملاً رضايتبخش بود. علاقمندي دانش آموزان به قدري زياد بود كه مجبور بودم بيشتر وقت و زمان خود را صرف مطالعه براي بهره وري مفيدتر از رايانه و اينترنت كنم. ضمناً زمان بيشتري را صرف بررسي تكاليف دانش آموزانم نمايم. به اين ترتيب توانستم با جهاني شدن آموزش شيمي همگام شوم و دانش آموزاني فعال، محقق، پويا و آشنا به فناوري نو تربيت كنم. نظر آن ها را نسبت به درس شيمي مثبت كنم و اطلاعات علمي آن ها را به روز كرده و افزايش دهم.

کلید واژه ها: آموزش شیمی، روش های نوین، راهبردها، IT ، مدارس، جهان، تاریخچه

 


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,000 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
coffee_676953_3044.zip155.6k

راههاي تقويت انشا نويسي در دانش آموزان

راههاي تقويت انشا نويسي در دانش آموزان                 عنوان:راههاي تقويت انشا نويسي در دانش آموزان نوع فایل:ورد قابل ویرایش تعداد صفحه:111 قیمت:5000 تومان دانلود و خرید به صورت آنلاین پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل به همراه فهرست کامل:چکیده،مقدمه... فهرست مطالب عنوان صفحه چكيده 5 مقدمه 7 تعریف انشا و هدف از تدریس آن: 9 ـ تعریف علمی انشا: 9 انشا از نظر لغوی : 9 نحوه ی آموزش ان ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

راههای توسعه فرهنگ نماز و نمارخواندن در مدارس

راههای توسعه فرهنگ نماز و نمارخواندن در مدارس                 عنوان:راههای توسعه فرهنگ نماز و نمارخواندن در مدارس نوع فایل:ورد قابل ویرایش تعداد صفحه:103 قیمت:5000 تومان دانلود و خرید به صورت آنلاین پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل به همراه فهرست کامل:چکیده،مقدمه،نتیجه گیری و منابع فهرست مطالب عنوان صفحه چكيده 5 مقدمه 7 عوامل مؤثر در جذب جوانان به نماز 9  اهمیت و ضرورت فریضه نماز 12 ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

راههای آموزش تربيت اسلامي و عقلاني در دانش آموزان

راههای آموزش تربيت اسلامي و عقلاني در دانش آموزان عنوان:راههای آموزش تربيت اسلامي و عقلاني در دانش آموزان نوع فایل:ورد قابل ویرایش تعداد صفحه:65 قیمت:5000 تومان دانلود و خرید به صورت آنلاین پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل به همراه فهرست کامل:چکیده،مقدمه،نتیجه گیری و منابع فهرست مطالب عنوان صفحه چكيده 5 مقدمه 7 ضرورت تربيت عبادي كودكان در دوران خردسالي 8 آماده‌سازي در كودكان 12 توجه دادن متربي به نعمت‌هاي الاهي 17 ن ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان
پرفروش ترین محصولات